Açık Hava Basıncı - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Açık Hava Basıncı Nedir Vikipedi


AÇIK HAVA BASINCI:
Maddenin üç halinden biri Gaz’-dır. Gaz konusu incelenirken, içinde yaşadığımız yaşamımızı borçlu olduğumuz hava bizi en çok etkileyen ve ilgilendiren gaz madde olmuştur. Havanın varlığını doğrudan anlayamayız. Ancak bazı deney ve olaylar sonucu varlığını anlayabilir, ispat edebilir ve ortaya çıkarabiliriz.
ÖRNEK: Elimizi yüzümüze doğru salladığımızda bir serinlik hissederiz. Sıcak bir havada serinlemek için yelpazelendiğimiz zaman yüzümüze çarpan hava vasıtasiyle serinleriz vb.. olaylar bize havanın varlığını gösterir. Yeryüzünü saran (etrafımızı) havayı açık hava diye tanırız ve bunun yaptığı basınca da açık hava basıncı deriz.

Açık hava basıncı, havanın yüksekliği ile değişir. Deniz seviyesinde en büyüktür. Yukarılara doğru çıkıldıkça azalır. Dağların tepelerine çıkıldıkça baş dönmelerine ve kulak uğultularına açık hava basıncının azalması neden olur.

Açık hava basıncını çok basit bir örnekle şöyle açıklayabiliriz: Bir hamal, sırtına konulan yük ne kadar ağır olursa o derece zorlanır, yük ne kadar hafifletilirse, o derece rahatlar. Açık hava basıncını da buna benzetebiliriz. Şöyle ki: Deniz seviyesi açık hava basıncının en alt noktasıdır. Burada bulunan bir kimse bütün hava tabakasını üstünde tutar ve bunların ağırlığı altında kalır. Bulunduğu yerden yükseklere doğru çıktıkça üzerindeki hava tabakası azaldığından ağırlığı da azahr ve bu kimseye etki eden basınç da azalır.7 Yorum

 1. kastamonullu kertenkele kerem diyor ki:

  eyvallah

 2. adım diyor ki:

  ödevime yardımcııı :)

 3. BERNA diyor ki:

  SİTENİZE BAYILDIM SAOLUN

 4. NESRİN İREM ANAVUR diyor ki:

  BEN BU YORUMLARI ŞAKASINA YAZDIM YANİ MUĞLADA N YARİŞMAYA KATILIYOM KAPAT LAN YANLIŞ NUMARA SÜLÜMAN BANA ÇUÇUĞUMU VERMİOLAR MUCCCCCK.

 5. NESRİN İREM diyor ki:

  ALLAH RAZİ HUDE RAZİ ABEN VAR BANA AYARLASAN

 6. NESRİN İREM diyor ki:

  ALLAH BELANIZI VERMAYE SAĞOL ABE YA Bİ BURDA VAR ANANIN PEYNİRİNİ YİYİM HATIRLAT

 7. buse diyor ki:

  bütün sitelere baktım ve tek burada aradığımı buldum.Saolun…

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın