.menü

.kategoriler

Besin Piramidi

Beslenme düzeyini gösterme bakımından üretici ve tüketici basamaklarının sırasını açıklayan sayısal değerlerin oluşturduğu model. Örneğin, yıllık bir sürede birkaç yüz çekirgenin yaşamını sürdürebilmesi için yüz binlerce bitki gerekir. Onlarca kurbağanın yaşamını sürdürebilmesi için birkaç yüz çekirge gereklidir. Bir yılanın yaşamının sürmesiyse onlarca kurbağaya bağlıdır. Besin piramidinde yukarıya doğru çıkıldıkça canlı sayısı azalır.

Yorum yaz

İsim:
Yorum:

 

Yorumlar

ali 1 sene önce

hiç beğenmedim

Ananın 1 sene önce

kanka bu çok uzun daha kısası yokmuydu lan

sena demir 2 sene önce

Valla hiç bilgi yok.cnmerim

BEYZA NUR SÖNMEZ 2 sene önce

anOmİn harikasın tşk ederim . siteden daha iyisin cnm.

demet 2 sene önce

gzl bilgi bence

hakan 2 sene önce

berbat beeeeeeeeee

merfeee 2 sene önce

gerekli olan bilgi sağlamdir emege saygi tesekkürler

kezban 2 sene önce

abicğim ablacığım bu nedir kezbanizm i araştırın daha iyi bilgi verilir size beahhh

büşra 2 sene önce

çokkkkkkkkkkk teşekkürler süper olmuşşş
ellerinize kollarınıza sağlık valla

sena 2 sene önce

Besin piramidinin çekirge ile ne alakası var anlamadım

nickim yok 2 sene önce

insan resim koyar dimi!!!!

hazal 2 sene önce

çok az proje ödevi için lütfn daha fazla bildi eklermisiniz

eyju 2 sene önce

Yeteri kadar bilgi yok!!

alex 2 sene önce

mal gibi aynı konuyla alakası yok

!!!AnOmİn!!! 2 sene önce

Güzel yazı ama ben konuyla ilgili bağlantısını bulamadım.Bence vereceğim bilgiler daha uygun.Ben bu yazıları kendim yazmadım sakın yanlış anlamayın 1-2 sitede alıntıdır.!!! BURDAN BAŞLIYOR>BESİN PİRAMİTİ
Besin Piramidi, her gün hangi yiyecek grubundan ne kadar tüketilmesi gerektiğini genel hatlarıyla gösteren bir kılavuzdur. Besin piramidi, sağlıklı bir diyet için günlük besin gereksiniminizi karşılarken çeşitli gıdalar alabilmeniz ve kalori dengesini koruyabilmeniz ilkesine dayanır. Günlük kalori gereksinimi kişiden kişiye değişir. Bu gereksinime göre piramitte yer alan her gruptan belli sayıda porsiyon tüketilerek kalori dengesi sağlanabilir.
Sebze Grubu
A, B2 ve C vitaminleri, folik asit, demir, magnezyum ve potasyumdan zengin olan sebzeler tüketilmelidir. sebze grubu6 gram karbonhidrat 2 gram protein sağlamaktadır. Enerjisizi ise 28 kaloridir. Günlük 3-4 porsiyon brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.
Tahıl Grubu
Tiamin, demir, niasin, çinko, folik asit gibi B grubu vitaminlerden ve magnezyum, posa yönünden zengin olan tahıl ürünleri tüketilmelidir. 1 porsiyonu ile 15 gram karbohhidrat ve 2 gram protein sağlamaktadır. Günlük enerjisi 68 kaloridir. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin yarısı kepekli olmalıdır.
Süt Grubu
Protein, A, B6 B2 vitamini, potasyum ve çinko yönünden zengin olan ürünler tüketilmelidir. Süt grubu, 1 porsiyonu (240 ml) 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 3 gram yağ içerir. Günlük enerjisi ise 87 kaloridir. Yağsız ya da yarım yağlı sütler tercih edilmelidir. Eğer süt içtikten sonra mide ağrısı meydana geliyorsa, laktozsuz süt tüketmelisiniz.
Meyve Grubu
A, C B2 Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan meyveler tüketilmelidir. Meyve grubu 12 gram karbonhidrat sağlar. Gnlük enerjisi ise 48 kaloridir. Gün içerisinde 4-5 porsiyon meyve tüketilmelidir. Meyveler çeşitli olmalı tek bir meyveye bağlı kalınmamalıdır. Meyve suyu tüketimi azaltılmalı ve taze meyveler tüketilmelidir. Kurutulmuş, dondurulmuş ve konserve edilmiş meyveler tüketilmemelidir.
Yağ
Beslenme piramidinde yağ tüketimine çok dikkat edilmesi sarı renk ile gösterilmektedir. Yağlarla ilgi yenilen özellik ise süt gibi besinlerden alınan yağların bu grupta değerlendirilmemesidir.
Et-Bakliyat Grubu
Protein, A, B6, ve B12 vitaminleri, niasin, demir çinko, tiamin yönünden zengin olan ürünler tüketilmelidir. Et-bakliyat grubu 1 porsiyonu 6 gram protein, 5 gram yağ içermektedir. Günlük enerjisi 69 kaloridir. Daha çok tavuk ve balık eti tüketilmeli, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Ayrıca etler, fırın, ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak kuru baklagiller ile desteklenmelidir.<BURDA BİTİYOR!!!

mertcan511 2 sene önce

Birader hiç işime yaramaz sen bize garı getir garııııııııııııııııııııııııııııııııı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ali 2 sene önce

yok yaaaa

Anonim 3 sene önce

çok güzel
kötü diyemessiniz

Anonim 3 sene önce

ayyyy çok güzell yazııııı

Anonim 3 sene önce

çok az bilgi var!!!

Anonim 3 sene önce

VALLA ÇOK İŞİME YARADI

Anonim 3 sene önce

cekirge cegirge

Anonim 3 sene önce

Yaaa çok az bilgi var hiç işime yaramadııııııııııı!!

Anonim 3 sene önce

saolun ama resimde ola bilirdi

Anonim 3 sene önce

Helal Olsun teşşşşşşşşşşşşşşşeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkkkkküüüüüüüürrrrrrrrrrrrrrrr
:DD::D:D:D:D