Asit Nedir? - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Asit Nedir? Nedir Vikipedi


Kimyasal nitelikleri dolayısıyla turnusol kağıdının mavi rengini kırmızıya dönüştüren,bileşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz meydana getiren hidrojenli bileşikler, kimya dilinde “asit” diye tanımlanır.

Eskiden, asitler ekşi lezette olmaları, suda çok erimeleri, alkali özelliği gösteren maddelerle işlem yapılınca onların alkali özelliklerini gidermeleri, mavi trunusol kağıdının rengini kırmızıya dönüştürmeleri gibi niteliklerle belirlenirlerdi.

Ancak, şap gibi daha birkaç maddenin, asitlikle hiç ilgileri yokken aynı özellikleri taşıdığı farkedildi. Başka türlü söylemek gerekirse,yukarda sayılan özellik ve niteliklerin asitleri tanımak için yeterli olmadığı anlaşıldı.Asitler kullanılması güç,hatta tehlikeli oldukları halde,belirli teknik işlemler bakımından çok gereklidirler. Sözgelimi, eritilmiş (eriyik halinde) sülfirik asit akümülatörlerin doldurulmasında kullanılır. Basım işi yapanlar, resim levhalarındaki beyaz gölgeleri (istenmeyen kısımları) yakıp çıkarmak için nitrikasitten yararlanırlar. Diğer bazı kuvvetli asitler, demir putreller, kazanlar ve benzeri şeyler monte edilmeden önce, bunların üzerindeki pasın temizlenmesinde işe yararlar. Çok zayıf bir asit olan asit borik,hasta gözlerin banyosu için kullanılır. Sitrik asit (limontuzu),çöreklere,alkolsüz içkilere limon tadı vermek için yararlanılan bir maddedir.

Asitler “kuvvetli” ve “zayıf” olmak üzere iki genel guruba ayrılır. Sülfirik asit, nitrik asit,hidroklorik asit,kuvvetli asitler gurubundandır. Asit borik ve asetik asit ise “zayıf” asitler gurubuna girer.Bu ayrımın dışında,asitler kimyasal yönden gene iki guruba ayrılmaktadır. (1) Organik asitler , (2) İnorganik asitler.

Sülfirik asit daha önce de değindiğimiz gibi endüstri alanında çok yaygın ölçüde kullanılan bir asittir. Yakıcı ve aşındırıcıdır. Cilde teması yanmaya, aşınmaya sebebiyet verir. Gözler için son derece tehlikelidir.Hidroklorik asit, sülfirik asit ve bildiğimiz sofra tuzundan yapılabilir. Metalleri temizlemek için büyük ölçüde işe yarar. İnsan vücudu kendiliğinden az miktarda zayıf hidroklorik asit meydana getirir.Bu asit sindirim bakımından yararlıdır. Kuvvetli asitlerden bir başkası olan nitrik asit de deri ve gözler için tehlikelidir. Buna karşılık, asit borik çok zayıf bir asittir. Belirli ölçüde mikroplara karşı öldürücü olarak kullanılır. Seramik, çimento, kozmatik yapımında da bu asitten yararlanılır.

Organik asitler inorganik asitler kadar kuvvetli değildir. Asetik asit sirkede bulunur. Elma şarabının daha tahammür ettirilmesiyle elde edilebilir. Sütün içinde fermente olan (tahammür eden) şekerle laktik asit meydana gelir.

Laktik asit sütü ekşitir, fakat peynir yapımında kullanılan bir asittir. Proteinli besinlerden oluşan amino asitler vücut sağlığında çok önemlidirler. Portakalda ,limonda ve greyfurtda askorbik asit vardır. Bunun kimyasal adı Vitamin Cdir. Ciğerde ve sığır etinde nikotinik asit bulunur. Deri hastalıklarına karşı koruyucudurSizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın