Aslantepe Ali Sami Yen Stadyumu - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Aslantepe Ali Sami Yen Stadyumu Nedir Vikipedi


Aslantepe Ali Sami Yen Stadyumu ya da Aslantepe Arena, Galatasaray Spor Kulübü’nün inşaat aşamasındaki yeni stadyumudur.

Yeni Ali Sami Yen Stadyumu’nun maketi ve projeleri 11 Mayıs 2007 tarihinde basına tanıtıldı. 52.500 koltuk kapasiteli stadın yeri Seyrantepe olarak belirlendi. Stadyumun yapım çalışmaları 23 ay sürecek. Stadyum 200 Loca ile muhtemelen 55200 seyirci kapasitesine sahip olacaktir ve Avrupa’nın en modern 10 stadyumu arasına girecektir. Stadyum inşaatına muhtemelen Aralık 2007 de başlanmış olup 2009-2010 sezonunun açılış maçına yetiştirilecektir. Stadyum şu an Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde bulunan Veltins-Arena’ya benzemektedir. Yeni stadyumda trübünler sahaya çok yakın olacak ve futbol oynanacak saha 108*68 metre ölçülerine sahip olacaktır. Stadın temeli 12 Aralık 2007 görkemli bir şekilde atılmıştır.Stadyum Konser, Toplanti gibi organizasyonlarda 58000 kisiye hizmet verebilecektir ve böylece Türkiye’ nin en büyük 2. Stadyumu olacaktir. Stadyumun ileride 74000 kisiye büyütülme sansi bulunmaktadir. Stad 120.000 metrekare arazi üzerine inşa edilmektedir. Stadın araziye konumlandırılması kuzey-güney oryantasyonuna yakın bir açıda olacağından rüzgar sorunu olmayacaktır. Stadın temel atma günü şerefine o günkü Galatasaray-Sivasspor maçının biletleri %50 indirimli olup herkese Metin Oktay forması dağıtılmıştır. Stadyumun inşaatı tüm hızıyla devam etmektedir.

Stadyumun Özellikleri

Saha ve Tribünler

İki kademeli olarak yapılacak tribünlere gelindiğinde alt kademe tribünlerin yaklaşık 20 derece eğimli olması öngörülüyor.Bu sayede alt tribünlerin iyi bir seyir için sahayı tam olarak görebilmesi amaçlanıyor.Üst kademe tribünlerinse eğiminin yine yukarıdan tüm sahayı taç çizgiside dahil görebilmesi için tercihen 34 derece olması gerekiyor.Basamakların kot yüksekliği alt kademede 25cm olması uygun görülmüş durumda.Kot yüksekliği üst kademedeyse eğim 34 derece veya üstünde olduğundan dolayı otomatikman 45cm olacak.Tribünlerin sahaya yakınlığı da UEFA kriterlerine uygun olacak.Aslantepe Stadında bunun yaklaşık olarak kale arkası tribünler için 9m Maraton ve VIP tribünleri için 7m olması düşünülüyor.Bu sayede hem reklam panolarının rahatça saha içine konması hem de gerekli hallerde itfaiye veya ambulansın rahatlıkla saha içine girmesi amaçlanıyor.

Stadyum Çatısı

Stadın üzerini tamamen kapatacak olan açılır kapanır çatı yapılacak.Yuvarlak görünüme sahip olacak stadın üstünün açılıp kapanırlığı elektrikli bir motor sayesinde sağlanacak.Bu kapaklar makasların bir ray üzerinde kaymasıyla açılıp kapanacak.Stadın üstü kapaklar kapandığında tamamı itibariyle örtülmüş olacak.Stadın tavanına basketbol salonlarındaki gibi dört taraflı bir skorboard asılması da mümkün

Stadyum Boyutları

Toplam saha boşluğu çekmeler ile beraber 10.000 metrekare olacaktır ve staın tribünleri ise iki kademeli olarak yapılacaktır. Oturum alanı yaklaşık 43.000 metrekare olacaktır. İnşaatta dökme beton kullanılacaktır. Dolaşım alanlarının stat duvarından itibaren 15-20m olması düşünülüyor.Stadın etrafındaki trafik alanı da göz önüne alındığında toplam inşaat alanı 70 bin metrekareye ulaşıyor.Çok amaçlı statlarda kalıplar ve standartlar bellidir.Bu statları birbirinden farklı kılan şeyler çatı,dış cephe ve bu cephenin mimari tercihine göre aldığı biçim olmaktadır.Açılır kapanır kapaklar dolayısıyla harekti yükü taşıyabilmek için dört adet masif taşıyıcı dış cepheye yerleştirilmesi gerekecek.Bu durumda maliyet kaçınılmaz olarak yükselecek.Stadın iç tasarımına tekrardan döndüğümüzde iki tribün kademesi arasındaki boşluklarda süitler yapılacağı görülüyor.Bunlar iki kat olarak yapılacak .Süitler orta sahaya yakın kesimlerde kısmen köşelerde yer alacak.Projenin alacağı nihai şekile göre balki bir miktar süit kale arkalarında da bulanacak.Süitlerin toplam sayısının arada ara bölgede bir takım boş alanlar da olacak.Buralarda toplam 1500 kişiye hizmet sunabilecek restoranlar.footcourt büfeler ve tribünler ile bağlantılı lounge(salonlar) yer alacak.Alt ve üst tribünlerin arkalarında dolaşım alanlarıda yer alacak.Dolaşım alanlarında büfe ve tuvaletler bulunacak.Kale arkası tribünler arkasında da yemek servisi yapan birimler olması düşünülüyor.O yerlerin dışa bakan kısınlarındaysa idari bölümler yer alacak.Planlamaya göre kulübün bir bölümüde orada yer alabilir.Statta açık loca olmayacak.Galatasaray için VIP,Basın,Protokol tribünleri olacak.Divan üyeleri ve eski sporcular için bir bölüm ayrılacak. Ayrıca UEFA 400 metrekare bir VIP salonu istiyor bu da karşılanacaktır.

Seyirci ve Ulaşım

Burada kitle kontrolü önemli bi husus olarak karşımıza çıkıyor.Misafir seyirci,açık tribün seyircisi gibi farklı seyirci gruplarının kontrollü bir şekilde stada giriş çıkışının sağlanması lazım.Koridorlar ve merdivenler bu ihtiyacalara cevap vercek biçimde ayarlanacak.Seyirci 8-10 dakikada stadı boşaltabilecek.Stada setirci taşıyan otobüsler ise Cendere yolundaki bir noktada park edecekler. Ayrıca görevliler ve güvenlik birimleri için de aynı mahalde belirli bir yer ayrılacak. Bunun yanı sıra TEM’den stada ulaşabilmek için viyadük inşaatı bitmiştir. Maslak kavşağına 1 km uzakta olan yeni stadyum için yedi şeritli yollar ve kavşaklar yapılmaktadır. Metro inşaatı ile burada yapılacak metronun manevra ve park istasyonlarının inşaatı halihazırda devam ediyor. Stad’ ın tam karşısına gelecek olan Aslantepe Metro İstasyonu(Tünel kazısı gerçkleşme: %94, Proje fiziki gerçekleşme %76) ile Aslantepe Stadı arasında mekik hattı kurulacaktır. Metro’ nun triyaj istasyonu Aslantepe’ de olacaktır. Saatte 45.000 yolcu taşınabilecektir. Ayrıca yer altı ve yer üstü olmak üzere 4500 araçlık kapalı ve açık otopark bulunacaktır. Tabliyeler şeklinde kademeli olarak inşa edilecek otoparkın %60’ı kapalı geri kalanı ise açık şekilde tabliyeler halinde inşa edilmesi katlı otoparklara göre giriş çıkış da kolaylık sağlayacak.
VIP

VIP ve Basın tribün koltuklarında kişiye özel ekranlar mevcut olacak ayrıca suitlerde isteyen kendi dekorasyonlarını yapabilecek VIP koltuk sahiplerine özel restoran ve food-court’lar mevcut olacak…

Standart

Kale arkası ve Kapalı diye tabir ettiğimiz tribünlerde, Allianz Arena’ da bulunan standart koltuklar mevcut olacaktır; bu koltuklar açılır kapanır şekilde dizayn edilecektir; bu özelliği sayesinde koltuk aralarında geniş hareket alanları sağlanacak stad dolduğunda ve boşaldığında büyük kolaylık sağlanmış olacaktır. Ayrıca bu tip koltuklar eskilere nazaran sağlam kalmaları nedeniyle tercih edilmektedir.

İşletme

Stadın işletmesi, Amsterdam Arena Stadı’nın da işletmecisi olan Arena Firması tarafından yapılacaktır. Stad yılda en az 120 gün aktif durumda olacaktır.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın