Besin Piramidi - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Besin Piramidi Nedir Vikipedi


Beslenme düzeyini gösterme bakımından üretici ve tüketici basamaklarının sırasını açıklayan sayısal değerlerin oluşturduğu model. Örneğin, yıllık bir sürede birkaç yüz çekirgenin yaşamını sürdürebilmesi için yüz binlerce bitki gerekir. Onlarca kurbağanın yaşamını sürdürebilmesi için birkaç yüz çekirge gereklidir. Bir yılanın yaşamının sürmesiyse onlarca kurbağaya bağlıdır. Besin piramidinde yukarıya doğru çıkıldıkça canlı sayısı azalır.25 Yorum

 1. ali diyor ki:

  hiç beğenmedim

 2. Ananın diyor ki:

  kanka bu çok uzun daha kısası yokmuydu lan

 3. sena demir diyor ki:

  Valla hiç bilgi yok.cnmerim

 4. BEYZA NUR SÖNMEZ diyor ki:

  anOmİn harikasın tşk ederim . siteden daha iyisin cnm.

 5. demet diyor ki:

  gzl bilgi bence

 6. hakan diyor ki:

  berbat beeeeeeeeee

 7. merfeee diyor ki:

  gerekli olan bilgi sağlamdir emege saygi tesekkürler

 8. kezban diyor ki:

  abicğim ablacığım bu nedir kezbanizm i araştırın daha iyi bilgi verilir size beahhh

 9. büşra diyor ki:

  çokkkkkkkkkkk teşekkürler süper olmuşşş
  ellerinize kollarınıza sağlık valla

 10. sena diyor ki:

  Besin piramidinin çekirge ile ne alakası var anlamadım

 11. nickim yok diyor ki:

  insan resim koyar dimi!!!!

 12. hazal diyor ki:

  çok az proje ödevi için lütfn daha fazla bildi eklermisiniz

 13. eyju diyor ki:

  Yeteri kadar bilgi yok!!

 14. alex diyor ki:

  mal gibi aynı konuyla alakası yok

 15. !!!AnOmİn!!! diyor ki:

  Güzel yazı ama ben konuyla ilgili bağlantısını bulamadım.Bence vereceğim bilgiler daha uygun.Ben bu yazıları kendim yazmadım sakın yanlış anlamayın 1-2 sitede alıntıdır.!!! BURDAN BAŞLIYOR>BESİN PİRAMİTİ
  Besin Piramidi, her gün hangi yiyecek grubundan ne kadar tüketilmesi gerektiğini genel hatlarıyla gösteren bir kılavuzdur. Besin piramidi, sağlıklı bir diyet için günlük besin gereksiniminizi karşılarken çeşitli gıdalar alabilmeniz ve kalori dengesini koruyabilmeniz ilkesine dayanır. Günlük kalori gereksinimi kişiden kişiye değişir. Bu gereksinime göre piramitte yer alan her gruptan belli sayıda porsiyon tüketilerek kalori dengesi sağlanabilir.
  Sebze Grubu
  A, B2 ve C vitaminleri, folik asit, demir, magnezyum ve potasyumdan zengin olan sebzeler tüketilmelidir. sebze grubu6 gram karbonhidrat 2 gram protein sağlamaktadır. Enerjisizi ise 28 kaloridir. Günlük 3-4 porsiyon brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.
  Tahıl Grubu
  Tiamin, demir, niasin, çinko, folik asit gibi B grubu vitaminlerden ve magnezyum, posa yönünden zengin olan tahıl ürünleri tüketilmelidir. 1 porsiyonu ile 15 gram karbohhidrat ve 2 gram protein sağlamaktadır. Günlük enerjisi 68 kaloridir. Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz besinlerin yarısı kepekli olmalıdır.
  Süt Grubu
  Protein, A, B6 B2 vitamini, potasyum ve çinko yönünden zengin olan ürünler tüketilmelidir. Süt grubu, 1 porsiyonu (240 ml) 9 gram karbonhidrat, 6 gram protein, 3 gram yağ içerir. Günlük enerjisi ise 87 kaloridir. Yağsız ya da yarım yağlı sütler tercih edilmelidir. Eğer süt içtikten sonra mide ağrısı meydana geliyorsa, laktozsuz süt tüketmelisiniz.
  Meyve Grubu
  A, C B2 Folik asit, demir magnezyum, potasyum yönünden zengin olan meyveler tüketilmelidir. Meyve grubu 12 gram karbonhidrat sağlar. Gnlük enerjisi ise 48 kaloridir. Gün içerisinde 4-5 porsiyon meyve tüketilmelidir. Meyveler çeşitli olmalı tek bir meyveye bağlı kalınmamalıdır. Meyve suyu tüketimi azaltılmalı ve taze meyveler tüketilmelidir. Kurutulmuş, dondurulmuş ve konserve edilmiş meyveler tüketilmemelidir.
  Yağ
  Beslenme piramidinde yağ tüketimine çok dikkat edilmesi sarı renk ile gösterilmektedir. Yağlarla ilgi yenilen özellik ise süt gibi besinlerden alınan yağların bu grupta değerlendirilmemesidir.
  Et-Bakliyat Grubu
  Protein, A, B6, ve B12 vitaminleri, niasin, demir çinko, tiamin yönünden zengin olan ürünler tüketilmelidir. Et-bakliyat grubu 1 porsiyonu 6 gram protein, 5 gram yağ içermektedir. Günlük enerjisi 69 kaloridir. Daha çok tavuk ve balık eti tüketilmeli, kırmızı etten uzak durulmalıdır. Ayrıca etler, fırın, ızgara ve haşlama olarak tüketilmelidir. Protein kaynağı olarak kuru baklagiller ile desteklenmelidir.<BURDA BİTİYOR!!!

 16. mertcan511 diyor ki:

  Birader hiç işime yaramaz sen bize garı getir garııııııııııııııııııııııııııııııııı!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. ali diyor ki:

  yok yaaaa

 18. Anonim diyor ki:

  çok güzel
  kötü diyemessiniz

 19. Anonim diyor ki:

  ayyyy çok güzell yazııııı

 20. Anonim diyor ki:

  çok az bilgi var!!!

 21. Anonim diyor ki:

  VALLA ÇOK İŞİME YARADI

 22. Anonim diyor ki:

  cekirge cegirge

 23. Anonim diyor ki:

  Yaaa çok az bilgi var hiç işime yaramadııııııııııı!!

 24. Anonim diyor ki:

  saolun ama resimde ola bilirdi

 25. Anonim diyor ki:

  Helal Olsun teşşşşşşşşşşşşşşşeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkkkkküüüüüüüürrrrrrrrrrrrrrrr
  :DD::D:D:D:D

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın