Bilya ya da Bilye - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Bilya ya da Bilye Nedir Vikipedi


BİLYA ya da BİLYE, (ital. bilia ya da biglia’dan).

-1. Çocukların oynamak için kullandıkları mermer, akik, kil ya da camdan yapılmış küçük yuvarlak. (MİSKET’in eşanlamlısı.) ansikl. [/I]böl.] -2. Bilardo, rulet gibi kimi oyunlarda kullanılan fildişi top. -3. Makinelerde göbekteki yataklara yerleştirilen çelikten yapılmış küçük top.
-Cama Cam bilya, tekstil cam elyafı üretiminde tel çekme makinesini otomatik olarak beslemede kullanılan 10-15 g ağırlığındaki küre.
-Fizs. mekan. Bağlantı organlarında (büfeler, kızak yolları, yataklar, rulmanlar vb.) kayma sürtünmesini daha düşük katsayılı yuvarlanma sürtünmesine dönüştürmek amacıyla kullanılan sert çelik küre. -Ger. day. Bilya deneyi, çok sert, özel çelikten yapılmış bir bilya ile bir metalin sertliğini belirleme deneyi. -Kim. müh. Sert maddelerden (üvez ağacı, bronz vb.) yapılan ve çok ince öğütmek ya da toz haline getirmek için bazı maddelere çok sayıda katılan küre-cikler.
-Mak. san. Bilya yuvası, büte ya da rulmanda bilyaların yuvarlanmasını sağlayan içbükey parç
-Marangl. Bir kütükten çıkan kaplamaların tümü.
-Bilya oyunu Antikçağ’ın ilk dönemlerinden beri bilinir. Yunanlılar, kemik parçaları, meşe palamutları ya da zeytin taneleriyle, Romalılar da ceviz ya da fındıklarla bilya oynarlardı. Bilya tam yuvarlak biçimini ancak XVIII. yy.’da aldı. Bilya oyununun birçok çeşidi vardır: kafa-karış, çukur, kaptan, pit-pit, vb.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın