Biyokimya - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Biyokimya Nedir Vikipedi


Canlı dokuları oluşturan yapıtaşlarının kimyasal yapısını, besinlerin vücut içinde uğradığı kimyasal tepkimeleri inceleyen bilim dalı. Canlı organizmaları oluşturan yapıtaşları olan proteinler, lipidler, glusidler gibi maddeler hep belirli formülleri olan organik kimyasal bileşiklerdir.

Biyolojik işlevlerin nasıl yürüdüğü, hangi dokuların hangi yapıtaşlarından oluştuğu soruları biyokimya tarafından karşılanmaktadır. Yine canlıların gelişmesi, dokuların onarılması, organizmaya gerekli enerjinin sağlanması için vücuda alınan besinlerin sindirim sisteminde enzimler aracılığıyla parçalanması, kana karışması, dolaşım sisteminde havadan alınan oksijenle yanması, vücuda gereksiz maddelerin boşaltım yollarıyla atılması gibi biyolojik olaylarda hep kimyasal tepkimeler rol oynadığından bu olaylar da biyokimya aracılığıyla incelenmektedir.

Ayrıca, vücutta ortaya çıkan çeşitli hastalıkların kan, idrar, dışkı ve diğer vücut salgılarında oluşturdukları kimyasal ve yapısal değişiklikler biyokimya aracılığıyla saptanmaktadır. Biyokimyada, diğer kimya dallarında olduğu gibi sentez ve analiz yöntemleri kullanılır. Sentez yoluyla vücuda yararlı madde ve besinlerin üretilmesi “biyokimya mühendisliği” adında yeni bir uzmanlık dalının doğmasına yol açmıştır.

Biyokimya, yaşam işlevleri için gerekli olan organik ve inorganik maddeleri incelemek zorunda olduğundan organik ve inorganik kimyaya dayanmaktadır.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın