Hat sanatı - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Hat sanatı Nedir Vikipedi


Hat sanatı, Arap harfleri çevresinde oluşmuş güzel yazı sanatıdır. Bu sanat Arap harflerinin 6. yüzyıl ve 10. yüzyıl arasında geçirdiği bir gelişme döneminden sonra ortaya çıkmıştır. Hat, Arapça çizgi demektir.

Türkler, Müslüman olduktan ve Arap alfabesini benimsedikten sonra uzun bir süre hat sanatına herhangi bir katkıda bulunmamışlardır. Türkler hat sanatıyla Anadolu’ya geldikten sonra ilgilenmeye başladılar ve bu alanda en parlak dönemlerini de Osmanlılar zamanında yaşadılar. Yakut-ı Mustasımi’nin Anadolu’daki etkisi 13. yüzyıl ortalarından başlayıp 15. yüzyıl ortalarına kadar sürdü. Bu yüzyılda yetişen Şeyh Hamdullah (1429-1520) Yakut-ı Mustasımi’nin koyduğu kurallarda bazı değişiklikler yaparak Arap yazısına daha sıcak, daha yumuşak bir görünüm kazandırdı. Türk hat sanatının kurucusu sayılan Şeyh Hamdullah’ın üslup ve anlayışı 17. yüzyıla kadar sürdü. Hafız Osman (1642-98) Arap yazısına estetik bakımdan en olgun biçimini kazandırdı. Bu tarihten sonra yetişen hattatların hepsi Hafız Osman’ı izlemişlerdir.

Türkler altı tür yazı (aklâm-ı sitte) dışında, İranlılar’ın bulduğu tâlik yazıda da yeni bir üslup yarattılar. Önceleri İran etkisinde olan tâlik yazı 18. yüzyılda Mehmed Esad Yesari (ölümü 1798) ile oğlu Yesarizade Mustafa İzzet’in (ölümü 1849) elinde yepyeni bir görünüm kazandı. Türk hat sanatı 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında da parlaklığını sürdürdü, ama 1928’de Arap alfabesinden Latin alfabesine geçilince yaygın bir sanat olmaktan çıkıp yalnızca belirli eğitim kurumlarında öğretilen geleneksel bir sanat durumuna geldi.14 Yorum

 1. sinem diyor ki:

  güzel çok işime yaradı

 2. DİR KUYT diyor ki:

  herkese iiii aksamlar.cok uzunmuş değil mi ?

 3. MOSSA SOW diyor ki:

  COK kısa.insallah bende 5 ALIRIM.HERKESE İYİ AKŞAMLAR

 4. Yagmur diyor ki:

  Çok güzel ama çok uzun

 5. gs diyor ki:

  ben gsliyim ama beyenmdm

 6. bjk diyor ki:

  çok uznmuş yaaaaaaaaaaaaaaaa :( :( :(

 7. Anonim diyor ki:

  çok uzn yaaa :(

 8. PELİN diyor ki:

  HARİKAYDI İŞİME ÇOK YARADI 5 ALDIM BU ÖDEVDEN

 9. zerrin diyor ki:

  gerçektende çok kısaymış yanii

 10. prenses diyor ki:

  çok kısa

 11. zeynep diyor ki:

  harika işime çok yaradı

 12. muhteşem diyor ki:

  harika işime çok yaradı

 13. hvj diyor ki:

  cok kısaymış

 14. Anonim diyor ki:

  işime yaramadı*****

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın