Hatim - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Hatim Nedir Vikipedi


HATİM, -tmi a. (ar. (jatm).

-1. Esk. Sona erdirme, bitirme.

-2. Kuran’ı başından sonuna kadar okuma.

-3. Hatim etmek -> HATMETMEK.

–Hatim indirmek, Kuran’ı başından sonuna değin okuyup bitirmek.

–Hatim sürmek, bitirmek amacıyla Kuran’ı okumaya devam etmek,

-isi. Kuran’ın baştan sona, tümünü okuyup bitirmek. (Bk. ansikl. böl.)

–Hatim duası, hatim tamamlandıktan sonra yapılan dua.

-Tasav. Hatm-i hacegân, nakşlbendilikte müritlerin şeyhin izin ve gözetimi altında yaptıkları zikir ayini. (Bk. ansikl. böl.)

-ANSİKL. isi. Müslümanlıkta, ibadet niyetiyle ve Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla Kuran’ı hatmetmek büyük sevap sayılır, inanca göre, Hz. Muhammet de kendisine İndirilen Kuran ayetlerini Cebrail karşısında birkaç kez baştan sona okurdu. Kuran’ı hatmetmenin (hatim indirme de denir), belli bir süresi olmamakla birlikte, az bir zamanda yapılması sevaptır. Ancak, çabuk bitirme telaşıyla tecvit ve tilavet kurallarının zedelenmesi doğru sayılmaz. Hz. Osman ve Ubey bin Kâb gibi bazı sahabllerln, Kuran’ı yaklaşık bir hafta içinde hatmettikleri söylenir.

Hatim İndirmek için özel bir zaman bulunmamakla birlikte, özellikle ramazan ayında her gün bir cüz (Kuran’ın otuzda biri) okuyarak otuz günde hatim indirilmesi, ölünün ardından hatim okunması, hatim tamamlandıktan sonra hatim duası yapılması, Kuran okumayı yeni öğrenmiş çocukların ilk İndirdikleri hatmi kutlamak İçin hatim cemiyeti düzenlenmesi Türkiye’deki dinsel geleneklerdendir. Allah’a hamd, Hz. Peygamber’e salat ve selamla başlayan hatim duasında hatim İndirmekle kazanılan sevaplar, başta Hz. Muhammet ve öteki peygamberler olmak üzere din büyüklerinin, bilginlerin, şehitlerin ve öteki müslüman ölülerin, özellikle de hatim okuyan, okutan ve dinleyenlerin geçmişlerinin ruhlarına bağışlanır.

-Tasav. Müritler şeyhin işaretiyle İstiğfar ederek zikre başlarlar, istiğfar, şeyhin isteğine göre 5 ile 15 arasında değişir. Sonra gözler kapalı rabıta kurularak zihin ve düşünce Allah’tan başka her şeyden arındırılır (mâ-slvadan tecerrüt). Zikir halkasının sağından 7 kişi birer Fatiha okuduktan sonra 100 salavat-ı şerife, 79 kez inşirah suresi ve 1 001 ihlas-ı şerif okunur. Bu kez soldan 7 kişi birer Fatiha ve 100 sala-vat okur. En sonunda okunan bir aşr-l şeriften ve şeyhin yaptığı duaya topluca "amin" denilmesinden sonra zikir ayini bitirilir.

Bayezit Blstami, Hoca Hasan Harkani, Yusuf Hemedanl, Hoca Abdülhallk Guc-duvani, Bahaettin Nakşlbent gibi ünlü su-fllerin bu yolda zikir ayini yaptıkları söylenegeldiğinden bu tür zikre hatm-i hacegân (hocaların hatmi) denildi ve bu hatmin sıkıntıları azaltıp belaları gidereceğine inanıldı.1 Yorum

  1. legolas diyor ki:

    hehe çok kısaymış

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın