Hatip - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Hatip Nedir Vikipedi


HATİP a. (ar. batîb).

-1. Bir topluluk karşısında söz söyleyen kimse, konuşmacı; Hatibin sözünü kesmeden, sabırla dinlemek.

-2. Etkili, güzel, düzgün konuşmasıyla bir düşünceyi anlatmada, bir duyguyu aşılamada başarılı olan kimse; Toplantıda ünlü bir hatip de konuşacak.

-Esk. Hatip kılıcı, göstermelik, faydasız şeyler İçin kullanılır.

-İsi. Cuma ve bayram namazlarında cami ve mescitlerde minber’de hutbe okuyan din görevlisi. (Hatibin, hutbe sırasında aptesll, namaz kılabilecek giysiler İçinde olması ve hutbeyi ayakta okuması vaciptir. Hatip İle imamın aynı kişi olmaları gerekmez. Hatip, konuşmasını cuma namazlarında namazdan önce, bayram namazlarında ise sonra yapar.)

-Süslem. sant. Hatip ebrusu. XVIII. yy.’da Ayasofya hatibi Mehmet Efendi’nln buluşu olan bir tür ebru. (Bk. ansikl. böl.)

-ANSİKL. Süslem. sant. Hatip ebrusunda, açık renk zemin üzerine, kalın bir iğneyle, küçük aralıklarla birer damla koyu renk boya damlatılır, iç içe birkaç kat renk de katılabilir, ince bir iğne ya da tek at kuyruğu kılı bu damlalar üzerinde aşağıdan yukarıya, sağdan sola gezdirilerek damarlı mermere benzeyen desenler, çarkıfelek, yürek, yıldız, vb. motifler elde edilir.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın