Kalıtım - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Kalıtım Nedir Vikipedi


Canlıların, kendinden önceki  yakınlarında bulunan bedensel ya da manevî bir halin görülmesi, soyaçekim. Doğan bir çocuğun  anasına,  babasına, kardeşlerine ya da soyundan gelen birine benzemesi; bir fasulyeden  daima aynı fasulyenin, bir serçeden, bir maymundan aynı serçenin, aynı  maymunun meydana gelmesi, kalıtımla açıklanır.

Kalıtım, çok eski zamanlardan beri bilginlerin ve insanların üzerinde merakla ,önemle durdukları bir olaydır. Fakat XIX. yüzyılına kadar bu olayın bilimsel bir açıklaması yapılmamıştır. İlk defa Gregor Mendell (1822 – 1884) adlı bir Avusturyalı rahip, kalıtımın esaslarını, bezelye melezleri üzerinde yaptığı incelemelere dayanarak ispata çalışmış, vardığı sonuçları, 1865 yılında yayınlamıştır. Ancak, bu incelemeler kimsenin dikkatini çekmemiştir.

1900 yıllarına doğru Hollandalı bilgin De Vries ile Almanyalı Çorrens ve Avusturyalı Tschermek ayrı ayrı denemeler yapmışlar, Mendell in vardığı sonuçlara varmışlardır. Daha sonraları, kalıtımla ilgili meseleleri ilkin Mendell’in incelediği anlaşılmış olduğundan, kalıtımla ilgili kanunlara, Mendel Kanunlar adı da verilmektedir.

Mendell, deneylerini bezelye melezleri üzerinde yapmıştır. İlkin tohumları düz ve buruşuk iki tıp bezelye almış, çiçek açmadan bunların erkek organlarını keserek çıkarmış ve birinin çiçek tozlarını öbürünün dişi organları üzerine serpmek suretiyle döllenmesini sağlamıştır. Bu döllenmeye Mendell Çaprazlaması denir. Sonuç olarak her iki bitkiden de düz tohumlutaneler meydana geldiğini görmüştür. Yaptığı deneylerden sonra şu sonuca varmıştır:

a – Birbirinden belirli bir karakterle ayrılmış bulunan saf ırk iki bezelye birleştikleri zaman meydana gelen melezlerde,’ ana ve babadan birisinin karakteri görülmekte ve hepsi bir birine benzememektedir. (Melezlerin birbirine benzememesine izottipi denir.)

b -Melezlerde ana ve babadan birisinin karakterinin görülmesi, ortaya çıkan karakterin diğerine hakim olduğunu göstermektedir. Bu hakim karaktere dominant karakter, ana ve babada bulunduğu halde ortaya çıkmayan karaktere de resesif karakter adı verilmektedir.

Mendell, elde ettiği melez tohumların erkek çiçeklerini kendi aralarında tekrar çaprazlamıştır. Bu ikinci deneyde elde edilen tohumlardan önemli bir bölümünün düz olduğunu, bir bölümünün ise buruşuk tohumlu olduğunu görmüştür. Buruşuk tohumlan ektiğinde bunlardan devamlı olarak buruşuk tohum elde etmiş; düz tohumluların bir kısmının devamlı olarak düz, bir kısmının da buruşuk tohumlu taneler verdiğini görmüştür. Buradaki 1/4 buruşuk ve 3/4 düz tohumlular oranının da değişmediğini görmüştür. Bu denemelerden elde edilen sonuçlar üç kanun halinde toplanmıştır. Bunlara Mendell Kanunları denir.

Birinci Kanun : Birbirlerinden birer karakterle ayrılan iki saf ırk birleştikleri zaman meydana gelen melezlerin hepsi de aynı tipte bulunmaktadır. Buna İzotipi Kanunu denir.

İkinci Kanun : Melezlerde ana ve babadan birinin karakteri hakim olarak görülmektedir. Buna da Dominans Kanunu denir.

Üçüncü Kanun : Melezler aralarında çaprazladıkları zaman meydana gelen nesilde ana ve babaya ait karakterler ayrılmaktadır. Buna Karakterlerin Kanunu denilmektedir.28 Yorum

 1. your name diyor ki:

  Çok uzunsa hepsini yazmayın

 2. Gülistan diyor ki:

  yazdım bile:)

 3. melodi diyor ki:

  Cokkkkkkkkk guzel tesekkkkuuuurrrrrr:-*

 4. Anonim diyor ki:

  valla ben yazdım uzun falan ama fenim 1 . düzeltmem lazım

 5. abdulkadir kuşçu diyor ki:

  çok kısa bu biraz daha uzunu yok muydu

 6. onur diyor ki:

  ne kısa ne uzun orta bnce

 7. Anonim diyor ki:

  ne kısa ne uzun ikiside deil orta bnce

 8. deliiiiii diyor ki:

  cokkk uzundu ama yazdımm

 9. emirhan diyor ki:

  ne güxle tam istediğim bide bana göre kısa

 10. silan diyor ki:

  çokkkkkk uzun ya bu ne destan yazmşlar

 11. olm bak git diyor ki:

  çook uzun yazaman bunu başka varsa onun linkini yollayınnnnn!!!!!

 12. aslan diyor ki:

  amk çok uzun yazan kişiye hakem direk kırmızı kart çıkartı imparator fatih terim…..GaalaataaSaaraay

 13. aslan diyor ki:

  uzun olmasaydı güzel olacaktı amma çok uzun

 14. berfin diyor ki:

  çok uzun bencede ama mecburum yazmaya

 15. aou diyor ki:

  ya çok kısaymış

 16. ooooooooo diyor ki:

  güzeeeeeellllll

 17. mami diyor ki:

  bnce hiç kısa deyil

 18. aytuğ diyor ki:

  bu ne anlamsız saçma ben ce bi de cok uzunnnnnnnnnnn

 19. ZeYNeP diyor ki:

  Ya Çok Uzun Bilgi Daha Kısa Bir Bilgi Arıyorum Bİlen Varsa Sayfa Adını Link Veya İsmini Yazabilir Mi Lütfen Çok İhtiyacım Var :) :D

 20. ebru diyor ki:

  çk az ama işime yaradı =D

 21. bilal diyor ki:

  heee kolay bide bize sorun :D

 22. şükrü diyor ki:

  çok uzun bune la kim yazackkkk laaaaa

 23. ßaşak diyor ki:

  aleynaya katılıyorum bencede çok kısa :) kolay yani..

 24. aleyna diyor ki:

  bence çok kısa ben yazdım

 25. feyyaz diyor ki:

  kısa bişi yazaydınız iyiydi ne bu çok uzun kim yazacak şimdi bunu yaa

 26. Anonim diyor ki:

  ÇOK UZUN YAAAAAAAAAA

 27. Anonim diyor ki:

  kim yazar unu yardım edin kısa bişy yoq mu

 28. hilal diyor ki:

  çoook uzun kim yazıcak simdi bunu yhaaa

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın