Kızıl Hastalığı Nedir - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Kızıl Hastalığı Nedir Nedir Vikipedi


KIZIL, deride döküntüler ve boğaz ağrısıyla beliren bulaşıcı bir hastalık. Her yaşta görü-lebilmesine karşın çoğunlukla 6-15 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Kış başlarında salgın olarak yayılabilir. Sık görüldüğü ve çabuk bulaştığı için bildirilmesi zorunlu hastalıklardandır.

Hemolitik streptokok mikrobundan ileri gelir.

Mikrobun salgıladığı zehir bulaştıktan 3-4 gün sonra yüksek ateş, titreme, anjin, kusma, boyun ve lenf bezlerinde şişme ve baş ağrısı yapar. Bir iki gün sonra ciltte, göğüs ve boyundan başlayarak yüze, kollara, el ve ayaklara yayılan kızıl renkli leke döküntüler belirir, dilin üstü beyaz bir tabakayla kaplanır. Daha sonra bu tabaka yerini parlak bir dil yüzeyinde kırmızı kabarcıklara bırakır.

Başka hastalıklara yol açmazsa, 8-10 gün sonra iyileşme başlar; ardından döküntülerin kabukları pul pul dökülür. Kızılın birçok türü vardır. Başlıcaları hafif, ateşsiz, anjinsiz, tehlikesiz, zehirli, zehirsiz kızıllar ve geç zehirleyen kızıllardır. Kızıl, bağışıklık yaratır. Asıl tehlikesi menenjit, difteri, nefrit ve romatizma gibi başka ağır hastalıklara yolaçma olasılığıdır.

Kızıl sırasında başka hastalıkların da çıkabileceği düşünülerek penisilin ve zehirlenmeye karşı serum tedavisi uygulanır. Tedavi sırasında hastanın odası iyi havalandırılmalı ve kullandığı çatal, bıçak, havlu vb eşya özel bir biçimde dezenfekte edilmelidir.

Hayvanlarda kızıl basilinin yolaçtığı kızıl hastalığı, deride özellikle kulak, göğüs ya da karında kızıl lekelerin çıkmasıyla kendini gösterir. Hayvanda yüksek ateş, ishal ve bitkinlik görülür. Yürek iç zarı, kiriş ve eklemlerde yangınlarıma belirir ve çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Attan elde edilen serum, hastalığı önler. Deride kızıllarla birlikte bazı akciğer ve bağırsak bozukluklarıyla kendini gösteren Domuz kızılı en bulaşıcı’ olan hayvan hastalı-ğıdır.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın