Köpek Balığının Özellikleri - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Köpek Balığının Özellikleri Nedir Vikipedi


Köpekbalığı köpekbalıklarından, gövdesi biçiminde, burun kısmı sivr solungaç yarıkları boyunun ü yanında bulunan, kıkırdak, yırtıcı balıkların genel adıdır Köpekbalıkları takımı, omurgı hayvanlardan, balıklar sınıfını keski solungaçlılar altsınıfı-girer. Takımı kedi ve ki pekbalıkları birlikte oluştum lar. Köpekbalıkları takımı, çift omurlular, yuvarlak omurlu.; yıldız omurlular ve örtülü omı lular alttakımını içine a! Köpekbalıkları tuzlu ve tatlı larda yaşarlar.

30 cm’den küçük, 13,5 m’den büyük olabilen 250 kadar tür vardır, iskelet tamamen kıkırdaksıdır. Gövdede dişe benzer, tabak biçiminde pullar vardır. Köpekbalıklarının üremesi iç döllenmeyle olur. Türlerin çoğunda, yavrular dişinin döl-yatağında bir süre bekler ve canlı olarak doğarlar. Gövdeleri uzun ve iğ ya da puro biçiminde olan köpekbalıklarının burunları sivrice, kuyruklarının üst parçası da alta göre daha gelişkindir. Başın yan tarafındaki solungaç yarıkları, kıvırcık solungaç balığıgillerde altı, altıyarıklıgillerde altı ya da yedi, öbür türlerde beş tanedir. Ağızdan giren su, solungaç yarıklarından dışarı pompalanır.

Ağzı sürekli açık olan balina köpekbalığında su akımı kesintisizdir. Hava kesesi olmadığı için köpekbalıkları sudan daha ağırdırlar. Bu olgunun doğal sonucu vücudun aerodinamik biçimi ve geniş göğüs yüzgeçlerinin su kanadı görevi görmesidir. Kimi türler dibe inip, orada hareketsiz kalarak dinlenirler. Büyük ve yağlı birer karaciğerleri vardır. Bu organın kimi türlerde yüzdürücü organ işlevi gördüğü sanılmaktadır. Kimi türlerse, su yüzeyinde kalabilmek için hava yutarlar. Gövdenin dalgalanma hareketleri yüzüşü sağlarken, esnek olmayan yüzgeçler de gövdeye yön verme, yuvarlanma, takla atma gibi işlemleri sağlarlar.

Köpekbalıklarının dişleri çene kemiklerinde diziler halinde bulunur. Asıl etkin olan dişler dış dizidekilerdir. Dışta bir diş yiti-rildiğinde iç dizidekilerden biri kolayca dıştakinin yerine geçer. Köpekbalıklarında kesip parçalayıcı dişler, ince uzun dişler, kesme ve öğütme dişleri olmak üzere üç tip diş vardır. Birincilere daha çok canavar balığında, ikincilere makolarda, üçüncüle-reyse özköpekbalıklarında rastlanır. Çenenin ön kısmındaki kesici dişlerin gerisinde de ezici dişler bulunur.Köpekbalıkları etçildirler.

Daha çok balıklarla ve kimi omurgasızlarla beslenirler. Gemi ya da limanlardan atılmış çöpleri de yerler. Kimi eşyaları yuttuklarıda olur. Yakalanan köpekbalıklarının kamından şişelir, kutular, yerli davulları, giysiler çıkarılmıştır. Çok saldırgan ve tehlikeli bir balık türü sayılan köpekbalıklarının 250 türünden yalnızca 27’si insanlara saldırır.

Bunların en tehlikelisi canavar balığıdır. Mako, durup dururken sandallara bile saldırır. Çekiç balığı, kaplan köpekbalığı, gri köpekbalığı tehlikeli türlerin öbürleridir. Yüzen bir insanın hareketleri köpekbalığının saldırması için yeterli bir etkendir. Köpekbalığı saldırıları daha çok 21° kuzey ve 21°güney enlemleri arasında görülür.6 Yorum

 1. melike nur sarı diyor ki:

  çok güzel ama akciğerle ilgili birşey yok ama kim yaptıysa süper

 2. tuvana diyor ki:

  g ü z e l

 3. simay diyor ki:

  bence güzel diye bilirim

 4. melike diyor ki:

  iii miş

 5. sema diyor ki:

  ay saçma saçma şeyler

 6. Anonim diyor ki:

  Cokoprensin Tutkunu(Sihirli Degnek) Evet, biraz pahali canim. Beni de zoarldi da bakma, arastirmaya/dusunmeye vaktim yoktu. Ben de seni opuyorum kocaman :)Cevapla

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın