Kozmik Işın - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Kozmik Işın Nedir Vikipedi


Uzayın her yönünden gelerek dünyaya giren ışınlar. 1911’de Menss tarafından keşfedilen kozmik ışınlar atmosferden geçerken atomlardan elektron kopararak havayı iyonlaştırır. Kozmik ışınların elektron, proton ve alfa tanecikleri gibi çok çeşitli parçacıklardan oluştuğu ve içinde pozitron ve mezonların da bulunduğu görüldü.

Bu ışınların büyük bölümü atmosfer tarafından soğrulur; yalnızca yüzde biri yeryüzüne ulaşabilir. Maddeden geçebilme yeteneklerine göre kozmik tanecikler ikiye ayrılır: Yumuşak ışınlar,  10 cm kalınlığındaki kurşun tabakadan geçemeyen ve çoğu, elektronlardan oluşan ışınlardır.

Sert ışınlar, birkaç metre kalınlığındaki kurşun tabakasından geçebilen ışınlardır. Kozmik ışınların, radyoaktif ışınımlarla kıyaslanamayacak ölçüde büyük enerjileri vardır. Kozmik ışıktaki parçacıklar atmosferden geçerken rastladığı atomlardan elektron koparır ya da atom çekirdeklerini parçalayarak gamma ya da X ışınları gibi ikincil ışık demetlerinin doğmasına neden olur.Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın