Kategoriler

Osmanlı Devletinin Kökeni Hakkında BilgiOsmanlı sülalesi, Oğuzların Kayı boyuna mensup küçük bir aşiret parçasının başında bulunan Osman tarafından kurulmuştur. Bu Kayı’ların 11. yüzyılda Türk dünyasının doğu uçlarında yaşayan Moğol cinsinden Kay’larla aynı etnik zümreye mensup olması iddiası (Marquart teorisi) bütünüyle temelsizdir.

Kayı’lar, Anadolu’nun ilk fethi sıralarından başlayarak, diğer birtakım Oğuz boylarıyla beraber buraya gelmişler ve kendilerine mensup olan Artuk-oğulları devletinin kuruluşunda önemli bir rol oynamışlardır.

Kayı’ların,13. yüzyılın ilk on yıllarında büyük Moğol İstilası önünde Horasan’dan kaçarak Anadolu’ya geldikleri rivayeti (gelenekçi teori) , Osmanlı kronikçilerinin uydurdukları bir masaldan ibarettir.

14. yüzyıl başlarında henüz yarı göçebe hayatı süren Kayı oymağının Osmanlı devletinin kuruluşunda hiçbir rol oynamaması doğaldır. Bundan dolayıdır ki, Osmanlı devleti, siyasi gelişiminin ilk safhalarında bile, asla tribal (kabilesel) bir mahiyet göstermemiştir.


Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın


6 Yorum

 1. Süleyman diyor ki:

  Güzel yazılmış fakat çok ayrıntıya bu kadar gerek yoktu.

 2. HÜMEYRA KUTLUAY diyor ki:

  bence çok kısa ve öz kitapta böyle kısa ve iyi anlatım yok.

 3. nisanur diyor ki:

  çoğu gereksiz ,sıkıcı ve boşu boşuna yazılmış.osmanlı sülalesi bukadarcık bilgiye dayalı değildir.

 4. ferdi diyor ki:

  bence tam değil.çünkü birtakım yerler eksik

 5. seda diyor ki:

  ya bide doğuda var olan beylikler hangileriydi eklerseniz
  sevinim

 6. seda diyor ki:

  iyi iyi işime yaradı