Petrol Nedir? - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Petrol Nedir? Nedir Vikipedi


Dünyanın en değerli yeraltı ham maddelerinden biri olan petrol sadece teknoloji alanında değil, çeşitli konularda insanlığa büyük yararlar sağlamaktadır. Petrol ışık ve ısı sağlamada yararlı olur. Otomobillere, traktörlere,uçak ve gemilere hareket gücü verir.

Parafin, benzin, bakım yağları, gres yağı,asfalt ve daha nice yan ürünler petrolden elde edilir. Etan, bütan, propan gibi gaz ürünler,gazyağı,motorin,Diesel mazotu,yakıt yağ,parafin mumu gibi maddeler de petrolden elde edilen yan ürünler arasında da önemli olanlardır.

Petrol kelimesi,Latince “kaya yağı” deyiminden gelmektedir.Bilim adamları petrolün binlerce yıl önce sıcak denizlerin içinde ve çevre inde yaşayan bitki ve hayvan kalıntılarından oluştuğu açıkla maktadırlar. Bu sığ denizler,sonradan toprak katlarıyla örtülmüştür. Zamanla ince çamur ve kumla kaplanan bitki ve hayvan kalıntıları, sıcaklık ve bakterilerin etkisinde yağ ve gaz zerrecikleri haline gelmiş,içinde bulundukları “tortul kütleler” den ayrılarak başka tortul kütlelere doğru süzülmüştür. Petrolün oluşumu hakkında en geçerli kuram (teori) budur. Yağ ve gaz zerreciklerinin sonradan süzüldükleri tortul kütleler, genel olarak kireçtaşı ve kumtaşıydı. Yani gözenekli (küçük-mesamatları olan) kütlelerdi. Yağ, bu gözeneklerden geçebiliyordu. Petrolün oluşumuyla ilgili bu teori “örgensel kuram” ya da “organik teori” diye tanımlanmaktadır.

Bilindiği kadarıyla, petrol binlerce yıl önceleri de kullanılmaktaydı.Çinliler veMısırlılar da dahil ,eski toplumların çoğu, petrolden tıp alanında, ilaç olarak yararlanırlardı. Hıristiyanlık döneminden çok önce, Hindistanda petrolü yakmayı biliyorlardı. Beyazlar Amerikaya gelmeden önce, Kızılderililer petrolü çeşitli amaçlarla kullanmaktaydılar.

Tarih kayraklarına göre,eski Babilde şehirlerin surlarını kuvvetlendirmek için harç yerine asfalt uygulanırdı. Hz.Musa annesi tarafından bir sepetin içinde Nil Nehrinin sularına terk edilmeden önce,annesi su alıp da batmasın diye sepeti katranla kaplamıştı diye rivayet edilir. İspanyol seyyahı Juan Cabrillo Amerika’ya gittiği zaman, gemilerinin omurgalarını katranla kaplayarak onarmıştı.1849 yılında Amerika’da şişelere konulup satılan petrol, yılan sokması ,saç dökülmesi, romatizma gibi çeşitli şeylere karşı ilaç niteliğinde kullanılıyordu.

Dünyada ilk petrol, yaklaşık olarak aynı zamanda Romanya ve Amerikada çıkarılmıştır. Tabii burada modern anlamda petrol üretiminin kastedildiğini özellikle belirtmeliyiz.

Petrol çok değerli bir hammadde olduğundan, zengin petrol kaynaklarına sahip ülkeler bundan büyük kazançlar sağlarlar. Petrol stokları bakımından en zengin kaynaklar Orta Doğuda,Kuveyt,Suudi Arabistan,İran ve Irak bölgelerindedir. Bu zenginlik, Orta Doğudaki politik çekişmeler, çıkar kavgaları bakımından da büyük rol oynar.21 Yorum

 1. sanane diyor ki:

  uzun ama ben yarısını bugün yarısını yarın yazarım

 2. ayça akpınar diyor ki:

  aynenen çokkkkkkkkkkkk uzun yer yetmiyorrrrrrrr:d:d:d:d

 3. mehmet diyor ki:

  çok güzel bir sözlük

 4. ayşe yüsra ertemel diyor ki:

  çok uzun benim yerim az yazamam

 5. eda diyor ki:

  ohaaaaaaaaa

 6. sude diyor ki:

  bu mu kısa

 7. can diyor ki:

  arkadas kısaca dıyor kompoziisyon cıkıyor yaw karsmza ya 4:5 satıla acıkşlanabılr dı aslın da

 8. seni ilgilendirmez diyor ki:

  neden acaba bu kadar uzun yazarsınız ojelerimi yeni sürdüm

 9. göksel diyor ki:

  abi bu ne ya ben kısaca petrol yazdım bunu yazanlar hayatını anlatıyo ssanki

 10. ioş diyor ki:

  çok uzun valla sabaha kadar uğraştım 24 saatte tamamladım :(

 11. pampalar diyor ki:

  1 paragrafını yazın bence…

 12. kamil diyor ki:

  ohaaa yani yuh

 13. büşra nur arslan diyor ki:

  off bütün vaktimi bunlarla harcıyamam neyse çıktı alırım!!!

 14. messi diyor ki:

  ççççççççççççççççççooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkuuuuuuuuuuuuuuuzzzzzzzzzzzzuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnnnnnnn

 15. muhammed alper öztürk diyor ki:

  bu neee ya çok uzun

 16. ulfalüji diyor ki:

  cok uzun panpalar

 17. Anonim diyor ki:

  cook uzun arkadaslar

 18. yagmur diyor ki:

  ufffff ben nasıl yazıcm tırnaklarıma yazık sonra bidaha kuaföre gidememmm ))):

 19. Anonim diyor ki:

  gertekten çok uzun

 20. Anonim diyor ki:

  offfff çok uzun ödev için demiştim ama

 21. Anonim diyor ki:

  kısaca anlamını yazsaydınız daha güzel olurdu.

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın