Sel - Nedir Vikipedi Kısaca Bilgi


Sponsorlu Bağlantılar

Sel Nedir Vikipedi


Sürekli yağmurdan ya da eriyen karlardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su. Taşkın da denir. Sel, ırmak yatağına, taşıyabileceğinden fazla su geldiğinde olur. Sel en çok ırmak yataklarından taşmalar sonucu olur. Anî ve kuvvetli yağışlar ya da kar erimesi bu taşkınlara neden olur. Irmak yataklarına gelen suyun sele dönüşmesine, yatakların amacı dışında kullanılması da çok etkili olur. Günümüzde çarpık kentleşme sonucu dere yataklarının yerleşime açılması, ağaçlandırılması, doldurulması ya da nehir yataklarının değiştirilmesi sonucu büyük mal ve hatta can kayıplarına neden olur.

Dağlık alanlarda yağış ve tepelerdeki karın erimesi sonucunda, dere yatakları, taşıyamayacağı miktarda suyla dolar ve anî seller oluşur. Özellikle dağ eteklerindeki yerleşim yerleri için heyelân tehlikesi de yaratan bu seller oldukça tehlikelidir.

Şiddetli rüzgârla birlikte tropikal fırtınalar, özellikle Atlantik Okyanusu kıyılarında şiddetli kıyı selleri oluşturur. Sürekli ve şiddetli rüzgâr büyük bir dalgaya neden olarak suyu karanın içlerine kadar sürükler.

Sık sık yol açtığı taşkınlarla bilinen üç büyük ırmak, Nil, Mississippi ve Huang He (Sarı Irmak)’dir.1 Yorum

  1. zehra diyor ki:

    çok sıkıcıııııııııııııııııııııııııııııı

Sizlerde Konu Hakkında Yorum Yapın